Uważność


Co to jest uważność?

Uważność to pewnien szczególny rodzaj uwagi, skierowanej na bieżącą chwilę. Jest to uwaga, która nie wartościuje, nie ocenia. Jest otwarta i akceptująca to czego doświadczamy w danym momencie.

 

Dlaczego uważność jest taka znacząca?

Kabat-Zinn obrazowo opisuje naszą sytuację: żyjemy na automatycznym pilocie, który sprawia, że albo za bardzo skupiamy się na przyszłości (np dotarciu do celu) albo na przeszłości (np rozpamiętując minione wydarzenia - te blizsze albo dalsze). W tej sytuacji umykają nam te wszystkie chwile, kŧóre stanowią teraźniejszość. Tracimy kontakt z pełnią naszego doświadczenia, staje się ono płytkie i niewyraźne.

Brak uważności w naszym życiu prowadzi do takiego stanu w którym mamy ograniczony wybór jeśli chodzi o nasze reakcje i decyzje, bo w dużej mierze są one automatyczne.

Metoda Redukcji Stresu Oparta na Uważności pozwala zmienić nawykowe i mechaniczne wzorce. Dzięki rozwijaniu i pielęgnowaniu tej szczególnego rodzaju uwagi jakośc naszego życia polepsza się a my możemy świadomie obrać kierunek w którym chcemy podążać.